Przeprowadzka za pracą poza Polską może sprawić trudność już na etapie pakowania. Są rzeczy, których nie może nam zabraknąć w podróży. Z nami dowiesz się, co zabrać do pracy za granicą, lista pełna niezbędników już na ciebie czeka!

Zapakowanie się na różnego rodzaju wyjazdy to nie lada wyzwanie. Jednak odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu za pracą poza granicami Polski to coś więcej, niż wzięcie ładnych ubrań i aparatu na wycieczkę. Ten artykuł pomoże ci odpowiedzieć sobie na pytanie, co zabrać do pracy za granicą. Lista jest niedługa, lecz treściwa!

 

Niezbędne rzeczy, które obowiązkowo należy zabrać na wyjazd do pracy za granicą

Bez względu na to, czy jest to twój pierwszy wyjazd do za granicę, czy nie, na szczycie listy rzeczy do wzięcia warto zawrzeć te rzeczy, które zwykle wydają się zbyt oczywiste, by je spisywać. Jednakże bardzo często zdarza się, że w ferworze przygotowań, to o nich zapominamy w pierwszej kolejności. Dlatego, aby temu zapobiec, zapoznaj się z poniższą listą niezbędnych dokumentów.

 

Po pierwsze, dowód osobisty lub paszport

Dokumenty potwierdzające tożsamość to niezbędne przedmioty, których nie może zabraknąć podczas przekraczania granicy kraju. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy ich ważność nie dobiega końca w najbliższym czasie!

Po drugie, umowa o pracę

Skoro wyjazd odbywa się ramach pracy, należy mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt o zatrudnieniu. Ponadto należy pamiętać o zabraniu innych dokumentów dotyczących pracy, jeśli jesteś w ich posiadaniu, a bez których wykonywanie zawodu mogłoby być ograniczone, jak np. uprawnienia obsługi pewnych maszyn.

Po trzecie, Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ)

Jeśli posiadasz ubezpieczenie NFZ, na wyjazd za granicę do krajów należących do Unii Europejskiej powinieneś być w posiadaniu EKUZ. Ten dokument umożliwi ci korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej w danym kraju UE. Jeśli wyjeżdżasz poza nią, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie.

Po czwarte, prawo jazdy

Nawet jeśli nie masz auta bądź twoja praca nie wymaga jazdy samochodem, warto mieć ze sobą ten dokument. Oczywiście wtedy, gdy jesteś w jego posiadaniu.

Po piąte, dokumentacja medyczna

Jeśli chorujesz przewlekle bądź zażywasz leki na stałe, powinieneś być w posiadaniu dokumentacji o tym świadczącej. Wtedy, podczas ewentualnej wizyty u lekarza za granicą, możesz bez zwłoki uzyskać odpowiednią pomoc.

 

Co jeszcze warto zabrać na wyjazd za granicę do pracy?

To, co niezbędne, zostało już omówione. Jednakże na wyjazd do pracy za granicę warto wziąć jeszcze kilka rzeczy! Przede wszystkim należy zatroszczyć się o odpowiednią torbę, w której wszystko pomieścisz. Walizka (lub walizki) może okazać się idealna – spakujesz do niej wiele rzeczy bez konieczności ciągłego dźwigania toreb na ramieniu. Co dalej?

Ubrania na każdą pogodę i okazję

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, musisz wziąć ze sobą odpowiednie ubrania do pracy (sezonowej lub stałej). Nie ważne, czy czynności będziesz wykonywać w biurze, czy na dworze – ważna jest odpowiednia odzież.

Ponadto warto przygotować sobie ubrania, które będą adekwatne do pogody, jaka panuje w kraju, do którego wyjeżdżasz. Jeśli przeważają w nim wysokie temperatury, skup się na ubraniach z krótkim rękawem, a jeśli niskie – nie zapomnij o kurtce i odpowiednich butach.

Rzeczy, które zakupisz jedynie w Polsce

Wśród rzeczy na wyjazd za granicę warto wziąć ze sobą produkty, których zakup poza granicami kraju może być utrudniony, bądź praktycznie niemożliwy. Mowa o sprawdzonych lub niezbędnych lekach, artykułach spożywczych i tym, co dla ciebie ważne.

 

Co zabrać do pracy za granicą? Lista usług, o które warto zadbać przed wyjazdem

Rzeczy materialne to nie wszystko. Wybierając się za granicę, warto zadbać o pewne usługi, które usprawnią życie w nowym otoczeniu. Mowa m.in. o koncie walutowym oraz telefonie z Internetem.

Konto dla innych walut

Konto walutowe to kwestia, o którą warto się zatroszczyć. Nie jest ono niezbędne, zwłaszcza jeśli wynagrodzenie za pracę otrzymasz w gotówce, jednakże na pewno ułatwi ono życie za granicą. Dzięki niemu można dokonywać płatności w innej walucie, niż w złotówkach, jednocześnie będzie to bezpieczne miejsce dla przechowywania twoich pieniędzy.

Telefon z dostępem do Internetu

Podczas pobytu za granicą należy też pamiętać o dostępie do Internetu, który wspomaga utrzymywanie relacji na odległość. Również pomaga w wielu sprawach na miejscu, np. w kwestii dojazdu do pracy czy znalezienia polecanych miejsc w okolicy.

Choć w dzisiejszych czasach możliwość korzystania z Internetu jest praktycznie wszędzie, warto zadbać o swój własny dostęp. Również należy upewnić się, czy posiadana oferta Internetu jest możliwa do użytkowania za granicą bez naliczania dodatkowych opłat.

 

To, czego nie możesz zabrać, zawsze kupisz na miejscu!

Są rzeczy, których zabranie ze sobą z Polski mogłoby być problematyczne. Dlatego bez obaw, jeśli zapomnisz spakować ładowarkę do telefonu, bądź kolejna puchowa kurtka nie mieści się w twoim bagażu, zawsze możesz je zakupić na miejscu.

Czasem również czas podróży czy rodzaj pracy nie dają szansy na przewidzenie, co zabrać do pracy za granicą; lista może okazać się jednak niepełna. Dlatego nie martw się, jeśli nagle czegoś ci zabraknie. 

 

Planujesz wyjazd? Zrób listę rzeczy już dziś!

Ten artykuł na pewno pomógł ci nakreślić, co zabrać do pracy za granicami Polski. Lista przygotowana na jego podstawie ułatwi ci proces pakowania się w jedną stronę, ale w drugą również. Bowiem pakując się w drogę powrotną, zawsze można skorzystać z listy tworzonej z myślą o przyjeździe do innego kraju.

Dzięki niej upewnisz się, że masz zapakowane wszystko, co ze sobą przywiozłeś, a dodatkowo do takiego spisu możesz dopisać rzeczy, które udało ci się zakupić podczas pobytu za granicą.