Jeśli interesuje Cię znalezienie pracy zdalnej za granicą musisz wiedzieć, że wiąże się z tym kilka ważnych zasad. W dzisiejszym wpisie przedstawimy te najbardziej istotne. Jak znaleźć pracę zdalną za granicą i nie martwić się o podatki?

 

Jak znaleźć pracę zdalną za granicą? Oto, gdzie szukać zleceń. 

Jeszcze zanim zaczniesz poszukiwać pracy upewnij się, że wiesz, co chcesz robić i co najważniejsze, iż masz do tego odpowiednie umiejętności. Jesteś grafikiem? Autorem tekstów? Programistą? W takim razie zlecenia, które możesz zacząć wykonywać od zaraz znajdziesz w wielu różnych miejscach.

Mowa nie tylko o portalach takich, jak Upwork czy Fiverr, słynących ze zleceń dla freelancerów. Twój przyszły pracodawca czekać może na Ciebie także na portalach takich, jak LinkedIn, czy nawet Facebook. Szczególnie w tym pierwszym przypadku warto jednak, byś miał gotowe portfolio, którym jesteś w stanie wyróżnić się na tle konkurencji.

Praca za granicą w formie zdalnej oferowana jest także przez firmy takie, jak Appen, Telus International,  czy Lionbridge. Tutaj jednak proces rekrutacji może być dość długi, przed jej rozpoczęciem musisz przejść dogłębne szkolenie, a zgodnie z polityką tego typu firm, jako niezależny kontraktobiorca możesz zostać zwolniony od razu w chwili zakończenia projektu. Z uwagi na oferowaną stawkę jest to opcja awaryjna warta uwagi, długofalowo jednak warto inwestować we własne umiejętności.

 

Jak (i dlaczego warto) wykorzystać konto na portalu LinkedIn, by pracować zdalnie z zagranicy?

Jedną z wcześniej omawianych metod na to, by zmienić miejsce wykonywania pracy i znaleźć zagraniczne oferty zdalnego zatrudnienia było założenie konta w serwisie LinkedIn. Co jednak sprawia, że jest to jeden z lepszych sposobów na to, jak znaleźć pracę zdalną za granicą? Przede wszystkim duża baza renomowanych klientów, poszukujących równie odpowiedzialnych partnerów gotowych do sumiennego wykonywania obowiązków. LinkedIn daje spore możliwości znalezienia zatrudnienia na dłużej – pod warunkiem, że wiemy, jak korzystać z platformy.

Pracownik, który ma największą szansę na znalezienie tu pracy zdalnej powinien mieć jak najbardziej rozbudowaną sieć znajomych. Jest to związane z algorytmem serwisu, z powodu którego po prostu nie zobaczysz w wynikach wyszukiwania profili osób oddalonych od siebie o więcej, niż trzy stopnie znajomości.

Nie trzeba chyba tłumaczyć, że w tym celu musisz odpowiednio i skrupulatnie wypełnić profil w serwisie, by dać się poznać osobom oferującym taką pracę. LinkedIn daje przy okazji możliwość szybkiego porozumiewania się na odległość, co jest jego niezaprzeczalnym plusem.

Pamiętać musisz o tym, iż Twój profil musi zawierać odpowiednie słowa kluczowe, opisujące świadczone przez Ciebie usługi. Tylko w ten sposób zostaniesz dostrzeżony jako pracownik przez przedstawicieli firm poszukujących osoby o kwalifikacjach zbliżonych do Twoich.

 

O czym powinien pamiętać pracownik wykonujący pracę zdalną za granicą?

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju praca Cię interesuje, należy upewnić się, że świadczyć ją będziesz na korzystnych warunkach, które obowiązywać będą obie strony. Najkorzystniejsza sytuacja to bez wątpienia taka, kiedy pracownik otrzymuje umowę o pracę dokładnie regulującą relacje między nim a pracodawcą. Zdarzają się jednak także firmy, które zamiast tego oferują pracownikom zdalnym np. kontrakt, lub umowę zlecenie, albo umowę o dzieło.

Zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz na dłużej zmienić miejsce wykonywania pracy zdalnej na zagranicę warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Stanowić ono będzie dodatkową polisę, pozwalającą na przykład pokryć koszty leczenia, czy też następstw nieszczęśliwych wypadków. Musisz jednak koniecznie pamiętać o wyborze poprawnego zakresu terytorialnego ubezpieczenia – wiele firm oferuje bowiem zarówno polisę na europę, jak i cały świat.

 

Zdalna praca za granicą a podatki i ubezpieczenia społeczne

Osoby wybierające pracę zdalną zagranicą często borykają się z dwoma zasadniczymi pytaniami: czy powinny odprowadzać składki podatku do zus, czy lokalnej instytucji – oraz jak do tego wszystkiego mają się ubezpieczenia społeczne. Jak się okazuje, niebagatelne znaczenie ma tu stałe miejsce zamieszkania pracownika

Jeśli bowiem pracownik posiada miejsce zamieszkania na terenie naszego kraju, będzie podlegał obowiązkowi opłacania podatku dochodowego w Polsce. Nie ma tu znaczenia kraj będący źródłem wynagrodzenia – a przepisy te dotyczą całości dochodów pracownika. Praca zdalna z zagranicy zdecydowanie jest jednak jedną z sytuacji, gdy warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego. Co do drugiego pytania, które rozważają osoby zastanawiające się, jak znaleźć pracę zdalną za granicą, odpowiedź jest już nieco inna. 

W myśl panujących w 2023 roku zasad bowiem pracownik podlegał będzie przepisami regulującymi ubezpieczenia społeczne tego kraju, na którego terenie świadczy swoje usługi. Jeśli więc dana osoba decyduje się pracować zdalnie z Niemiec – będzie w tym zakresie podlegać Niemieckiemu prawu.

 

Czy warto wykonywać pracę zdalną zagranicą?

Niejeden pracownik zdalny zastanawia się, czy w ogóle warto spróbować życia cyfrowego nomada. Odpowiedź jest jednak oczywista i niezależna od tego, czy interesuje Cię samodzielna praca jako freelancer, czy standardowa umowa o pracę. Praca zdalna za granicą pozwoli Ci bowiem nawiązać kontakt z nowymi klientami, często oferującymi znacznie lepsze warunki zatrudnienia, niż ci Polscy.

Wyprawa do innego kraju pozwoli Tobie też otworzyć się na świat, nawiązać nowe znajomości i nie tylko. W naturalny sposób zyskujesz też dostęp do znacznie większej ilości ofert zatrudnienia. To zaś, jak wygląda praca zdalna wykonywana w Polsce, a jak za granicą wcale zaś znacząco się nie różni. Trudno więc nie pochwalić możliwości, jakie daje praca zdalna wykonywana z innego państwa.