Polskie patenty żeglarskie za granicą są uznawane, ale w jakim zakresie? Oto krótki poradnik dla osób, które szukają informacji na ten temat.

Zagraniczny czarter jachtów cieszy się dużą popularnością. Tym bardziej że zagraniczne rejsy dają większą szansę na skorzystanie z ładnej pogody. Polskie patenty żeglarskie za granicą są w stanie sprawić, że będzie można przeżyć niesamowite chwile w trakcie wypoczynku.

Polskie patenty żeglarskie za granicą – Chorwacja, Grecja, Włochy

Trzy ukochane przez Polaków kraje, gdzie można do woli żeglować po morskich wodach. Bez trudu znaleźć można w nich hotele polskie. Patenty żeglarskie za granicą mogą się tam przydać. Jakie dokładnie?

Udając się do słonecznej Italii należy posiadać co najmniej patent jachtowego sternika morskiego. Nie potrzebny jest świadectwo radiooperatora SRC. Chociaż w niektórych miejscach można spotkać się ze sprzecznymi opiniami. Wystarczy jedynie zapewnić sobie obecność skippera.

W Grecji wymagany jest patent jachtowego sternika morskiego. Do tego potrzebna jest również obecność pomocnika kapitana, czyli co-skippera. Pomocnik co prawda nie musi mieć żadnych uprawnień. Jednak musi to być osoba, która w razie jakichkolwiek problemów, ma odpowiednią wiedzę i umiejętności umożliwiające jej dopłynięcie do najbliższego portu.

Chorwacja wymaga min. patentu jachtowego sternika morskiego. Polskie uprawnienia jak najbardziej się w tym kraju przydadzą. Potrzebna jest również osoba, która będzie posiadała uprawnienia SRC. Jest to certyfikat, który potwierdza umiejętność obsługi radiostacji krótkiego zasięgu. Może to być skipper, ale może takie umiejętności posiadać dodatkowa osoba w załodze. Ewentualnie, można postarać się o Voditelj Brodice kat. B, który uznawany jest tylko w Chorwacji. 

Polskie patenty żeglarskie za granicą są uznawane. Warto zdobyć dodatkowe informacje, ponieważ nie tylko Morze Jońskie, Cyklady, Zatoka Sarońska, Chalkidiki oferują znakomite warunki do żeglowania. W wielu krajach można znaleźć piękne jeziora, gdzie będzie można wykorzystać polski patent sternika po to, aby wyczarterować łódź. Nie brakuje na terenie Europy firm czarterowych, które wychodzą do Polaków z atrakcyjną ofertą wynajmu łodzi oraz jachtów na wybrany okres.

Jakie uprawnienia należy posiadać w Hiszpanii?

Nie brakuje osób, które chcą zdobyć uprawnienia żeglarskie. Wcześniej jednak muszą one zdać odpowiedni egzamin.

Hiszpania, Baleary i i Wyspy Kanaryjskie uznają następujące uprawnienia:

  • Patent Żeglarza Jachtowego;
  • Patent Sternika Jachtowego;
  • Patent Jachtowego Sternika Morskiego;
  • Patent Kapitana Jachtowego;
  • Patent Sternika Motorowodnego;
  • Patent Starszego Sternika Motorowodnego;
  • Patent Morskiego Sternika Motorowodnego;
  • Patent Kapitana Motorowodnego. 

Warto zapoznać się z dokładnymi informacjami odnoszącymi się do tego, które jednostki wodne będzie można prowadzić posiadając poszczególne uprawnienia.

Nie tylko polskie patenty żeglarskie, czyli certyfikat ICC – co należy wiedzieć na jego temat?

Patenty wydawane przez polski związek żeglarski są ważne na terenie Polskie, ale nie wszędzie muszą być honorowane. Warto więc postarać się o certyfikat ICC, który został wydany na podstawie Rezolucji 40 ONZ. Jest to dokument, który potwierdza zdobycie przez daną osobę kwalifikacji żeglarskich do możliwości prowadzenia wodnych jednostek turystycznych. Cały zakres dokładnie opisany jest na certyfikacie. Wśród krajów, gdzie taki dokument jest ważny, można wymienić: Norwegię, Rumunię, Słowację, Austrię, Białoruś, Belgię, Holandię, Irlandię, Łotwę, Chorwację, Czechy, Finlandię, itd.

Wśród innych ważnych dokumentów, warto wymienić certyfikat ISSA. Tak naprawdę ISSA to International Sailing Schools Association – organizacja on-profit, która zrzesza kilkaset szkół nauczających żeglarstwa. Należy nadmienić, że wydawane przez nią dokumenty są „jedynie” certyfikatami, a nie patentami. Ten pierwszy to tak naprawdę dowód na to, że posiada się wiedzę i umiejętności do prowadzenia określonych jednostek. Jednak z tego tytułu nie można liczyć na żadne uprawnienia z mocy prawa jakiegoś kraju.

Prawdą jest jednak to, że nie ma oficjalnej listy, która mówi o tym, jakie patenty honorowane są w innych krajach. Wyjątkiem jest Chorwacja. Najlepszym podsumowaniem będą słowa pochodzące z Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa: „Na mocy podpisanej umowy, patenty wydawane przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego uznawane są w Chorwacji. Z innymi krajami umowa dotycząca uznawania polskich uprawnień nie została podpisana.”