Od czego zależy sukces firmy? Od odpowiedniego teamu, ale o zespole mówimy wtedy, gdy ludzie potrafią się porozumieć. Dlatego też wielu szefów zastanawia się nad tym, jak zacisnąć więzi między pracownikami.

Możliwości jest wiele i co równie istotne, nie można zapomnieć, co to wszystko ma na celu. Dobry pomysł na imprezę dla pracowników to szansa na to, że ludzie zaczną lepiej czuć się w swoim towarzystwie.

Pomysł na integrację zespołu – dobra zabawa i zgrany zespół

Co się dzieje w pracy? Można przypuszczać, że relacje ograniczają się do spraw zawodowych. Jest to zupełnie naturalne, ale też trudno opowiadać o tym, że się kogoś zna. Ktoś jest dla kogoś szefem, kogoś innego widzi się wyłącznie przez kilka chwil. Po prostu relacje służbowe.

Kiedyś w telewizji była reklama, w której można było usłyszeć, że Błaszczykowski sam meczu nie wygra. Można to porównać do tego, co dzieje się w różnego rodzaju firmach. Potrzebni są fachowcy, ale nawet najlepsi pracownicy mogą nie stworzyć sprawnie funkcjonującego zespołu. Zespołowość nie ma związku z wiedzą czy umiejętnościami. To relacje między pracownikami, po których widać, że mamy do czynienia z pracą w grupie. Ekipa musi być zgrana i tutaj jest duża rola szefa. Warto lepiej poznać swoich pracowników i zadbać o formę integracji. Wszelkie działania integracyjne mogą przynieść wiele dobrego.

Impreza integracyjna dla pracowników – jak ma wyglądać team building?

Wiele osób pewnie zastanawiać się nad tym, jak wyglądają firmowe imprezy integracyjne. Na ten temat można powiedzieć naprawdę sporo, ale w gruncie rzeczy nie ma jakichś wytycznych, których ściśle należy się trzymać. Weźmy sobie pod uwagę zabawy integracyjne – zabawa jest udana, kiedy ludzie dobrze się bawią. Dlatego też warto pomyśleć nad tym, aby pomysł na integrację firmową został poddany pod głosowanie. Warto sprawdzić, czego oczekują pracownicy. Istotne jest również to, że integrowanie się zespołu może oznaczać wypad na miasto, jak i kilkudniowy wyjazd integracyjny.

Integracja pracowników w miejscu pracy – możliwa?

Zintegrowanie pracowników wydaje się czymś, co warto robić po godzinach pracy i najlepiej poza miejscem wykonywania obowiązków. Nie ma nic złego w takim myśleniu, ale dobrze spojrzeć na całą sytuację szerzej.

Okoliczności mogą być naprawdę różne i dlatego też szefowie nie zawsze decydują się na organizowanie imprezy firmowej. Powody mogą być różne – wystarczy pomyśleć sobie choćby o tym, jak często brakuje czasu i pieniędzy. Z drugiej strony nie oznacza to jednak tego, że komuś nie zależy na zbudowaniu zgranego zespołu. Ponadto atmosfera w pracy to coś, o czym trzeba pamiętać niezależnie od organizowania spotkania integracyjnego. Team building to proces, który tak naprawdę nigdy się nie kończy. Skoro można pracować nad relacjami międzyludzkimi, to przez nieodpowiednie działania wszystko może zostać zaprzepaszczone. O atmosferę należy dbać nieustannie.

W ten sposób dochodzimy do tego, co można zrobić w miejscu pracy. Sprawa może wydawać się skomplikowana, ale to tylko pozory. Tak naprawdę wszystko zależy od właściwego nastawienia. Wyobraźmy sobie sytuację, w której jeden z pracowników ma urodziny i pozostali składają mu życzenia. Takiej osobie z pewnością zrobi się miło. Tym samym zabawy integrujące zespół nie są konieczne. Na koniec wszystko sprowadza się do tego, jak poszczególne osoby się traktują.

Integracja, czyli szansa na niwelowanie napięć?

Wszelkiego rodzaju spotkania integracyjne wpisują się w strategię team buildingu, jak i możliwość lepszego poznania załogi. Warto również pamiętać o tym, że w pracy zdarzają się różne chwile i co kluczowe, wielokrotnie należy działać pod presją czasu. Takie okoliczności sprzyjają różnego rodzaju napięciom. Jeżeli napięć szybko się nie rozładowuje, zaczynają nabrzmiewać.

Dlaczego o tym mowa? Integrowanie zespołu pracowników to świetna szansa, aby powstałe napięcia niwelować. W nawet najlepszym zespole mogą pojawić się nieporozumienia. Trudno doprowadzić do sytuacji, w której nie pojawią się żadne złe emocje. Najważniejsze jest jednak to, aby te niezdrowe emocje, jak najszybciej zostały wyjaśnione. Krytyka działań podejmowanych w pracy nie jest równoznaczna, z tym że jedna osoba do drugiej pała niechęcią. W pracy najważniejsze jest (a przynajmniej powinno być) właściwe wykonywanie obowiązków.

Integracja pracowników – lepiej się poznać i niwelować napięcia

Można pisać scenariusz wyjazdu integracyjnego. Można wybrać absolutnie wyjątkowe miejsce. Niemniej na koniec w tym wszystkim liczy się coś zupełnie innego. Chodzi o skrócenie dystansu, który ma pomóc stworzyć właściwą atmosferę podczas pracy. Wszelkiego rodzaju formy integracji to inicjatywy, dzięki którym można lepiej się poznać. Oczywiście nie można też zapomnieć o wspomnianym niwelowaniu napięć. Ewentualne nieporozumienia najlepiej rozwiązać jak najszybciej. Chowanie urazy nie służy niczemu dobremu.

Podczas imprezy integracyjnej najważniejsze jest to, aby dobrze się bawić i lepiej poznać  – to w zupełności wystarczy.