Problemy na rynku pracy to temat, o którym można by opowiadać od lat. Widać też, że dużym zainteresowaniem cieszą się oferty pracy spoza Polski. Gdzie szukać pracy za granicą?

Wyjazd za pracą niesie za sobą wiele obaw, ale stawki w Anglii czy Niemczech skutecznie przekonują do opuszczenia ojczyzny. Co można powiedzieć o poszukiwaniu pracy poza Polską? Jak znaleźć zatrudnienie?

Praca za granicą – przygotowania do wyjazdu

Nowa praca zawsze wiąże się z dużymi emocjami. Z jednej strony pojawiają się atrakcyjne perspektywy, natomiast z drugiej jest też strach. Co, jeśli sobie nie poradzę? Tutaj moje życie było uporządkowane. Nie ma też co ukrywać, że główną motywacją są pieniądze. Praca za granicą wielokrotnie niesie za sobą niezwykle ciekawe perspektywy finansowe. Ważne jest też to, że wykształcenie schodzi niejako na dalszy plan. Wymagania są istotne, ale nawet w przypadku pracy fizycznej można liczyć na stawki, które w Polsce wielokrotnie pozostają jedynie w sferze marzeń.

Ważne jest też to, jak powinny przebiegać przygotowania do wyjazdu. Być może są osoby, które zdecydowały się na wyjazd w ciemno, ale takie podejście to dodatkowe ryzyko. Co, jeśli w krótkim czasie nie uda się podjąć pracy? Lepiej, aby praca na miejscu była dogadana. To samo tyczy się zakwaterowania. Nie można również zapomnieć o czasie trwania umowy – jest wiele ogłoszeń dotyczących pracy tymczasowej bądź sezonowej. Do tego dochodzi jeszcze język obcy – potrzebny czy nie?

Język obcy za granicą – co warto wiedzieć?

Wydawać by się mogło, że pracodawca wymaga znajomości języka obowiązującego w danym kraju. Kiedy jednak przejrzymy internetowe serwisy, okazuje się, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Niektóre oferty pracy za granicą nie wymagają znajomości języka. Wydawać się może, że jest to ogromna szansa, ale czy na pewno tak to wygląda?

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to poważna sprawa. Decyzja o wyjeździe musi być dokładnie przemyślana. Pobyt w obcym kraju jest trudny (przynajmniej na początku) niezależnie od okoliczności. Trzeba w końcu zadomowić się w zupełnie innym otoczeniu. Czy można jednak to zrobić bez języka? Znajomość obowiązującego języka zdaje się czymś, o co należy zadbać niezależnie od okoliczności.

Trudne poszukiwania – jak znaleźć pracę za granicą?

Przyjęliśmy założenie, że poszukiwanie pracy nie sprawiło trudności i zostaje tylko dokładne zaplanowanie emigracji. Tymczasem poszukiwania nie zawsze idą po myśli. O czym pamiętać w przypadku chęci wyjazdu do pracy za granicę?

Są różne agencje zatrudnienia i w niektórych z nich można znaleźć możliwość wyjazdu do wymarzonego kraju. Oczywiście warto też pamiętać o popularnych portalach, m.in. pracuj.pl czy OLX. Co do samego poszukiwania, absolutną podstawą jest dobre CV. Niektórym może wydawać się, że tworzenie CV jest prostym zadaniem, ale nic podobnego. Krótko mówiąc, chodzi o jak najlepsze przedstawienie swojej kandydatury. Ważne – nie chodzi o oszustwo. Po prostu taką samą sytuację można przedstawić na różne sposoby. Zresztą w internecie jest mnóstwo miejsc, gdzie można sprawdzić, jak napisać atrakcyjne CV.

Praca za granicą – agencja czy pracodawca?

Każda osoba rozglądająca się za pracą doskonale wie, z czym wiąże się rekrutacja. Warto też zwrócić uwagę na to, że często możemy zauważyć agencje pracy. Poszukiwanie pracowników niesie za sobą określone koszty i tym samym niektóre firmy decydują się na pośrednictwo agencji. Tym samym agencje pośrednictwa pracy pomagają pracownikom i pracodawcom.

Warto o tym pamiętać podczas przeglądania ofert. Nie ma znaczenia, czy są to serwisy internetowe z ogłoszeniami, czy grupy na Facebooku (lub jakieś inne media społecznościowe). Agencje mają bogatą bazę danych i w ten sposób znalezienie odpowiedniej osoby nie jest czasochłonnym procesem. Oczywiście istotne jest też to, aby być w takiej bazie. Jeśli celem jest rozwój zawodowy, warto sobie pomóc.

Wyjazd za granicę – obawy i wyższe zarobki

Wyjazd do innego kraju w związku z pracą to duże wydarzenie dla każdego. Z drugiej strony jest to świetna okazja, aby podnieść standard życia. Polski rynek pracy nie jest w stanie dorównać wielu krajom. Naturalnie to wszystko nie jest jednak takie proste. Zapytań jest sporo, ale spora jest również konkurencja. Znaczenie ma też choćby umiejętność pisania CV. Trzeba umieć przedstawić swoje zalety. Nawet brak doświadczenia zawodowego nie oznacza tego, że nie ma się czym pochwalić. Istotne jest też to, aby czytać dokładne warunki zatrudnienia. Nieprzeczytanie umowy (bez względu na miejsce pracy) może skutkować przykrymi niespodziankami.